samogradnja.info

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

kuhanje i recepti

Bojanje pisanica kurkumom

Bojanje uskrsnih jaja na prirodan način tradicijskim bojama,  kao što je bojanje ljuskama luka ili crvenim vinom je u našoj tradiciji i običajima. Za dobivanje žute boje farbamo jaja sa mljevenom kurkumom.Svježa jaja izvadimo iz hladnjaka da budu na sobnoj temperaturi. Zatim ih  stavimo u mlaku vodu pomiješano sa 2ili 3 žličice mljevene kurkume. Nakon što voda zakipi kuhano 10-15 munuta na laganoj vatri. Jaja će imajti nježnije žutu boju, ako  ih izvadimo iz vode. Pisanice koje trebaju biti jače obojene, ostavimo u vodi sat ili dva ili najbolje preko noći.

Više...

 

Više...

Bojanje pisanica crnim vinom

Bojanje pisanica u crnom vinu je brzi način da dobijemo pofarbana jaja na  drugačiji  način. Brzo je i jednostavno i svakom će uspjeti  bez  puno vremena i napora. Potrebno je samo  crno vino. Jaja stavimo  u posudu te dodamo hladno vino. Kuhamo dok vino ne zavrije i zatim ostavimo još 5 minuta da se kuha. Kada su jaja kuhana ostavimo da stoje u posudi s vinom. Potrebno je najmanje  osam sati, a najbolje ostaviti i preko noći. Ujutro će se na uskrsnim pisanicama  pojaviti vinski kristali koji će jajima dati blještavi  sjaj i izgleda kao da su pisanice prekrivene šljokicama. Isprobajte  ovo bojanje pisanica, jer je brže i jednostavnije nego bojanje jaja lukom , a rezultat će vas iznenaditi.

Više...

 

Više...

Domaći grisini

Lisnato tijesto razvaljamo na debljinu od pola centimetra i narežemo na trakice duljine 10 cm i širine 3 cm.
Trakice lagano premažemo maslinovim uljem, a preko njega ide premaz od žutanjka.
Pospemo peršinom i vlascem ili nekim drugim začinom po želji.
Još dodamo parmezan ili neki drugi sitno ribani sir i spiralno ih savijemo.
Lim prekrijemo papirom za pečenje i na njega položimo grisine.
Grisini se peku 15 minuta na temperaturi od 210 C.
Dobar tek!

Kiflice s cimetom

Recept za kiflice već je dobro poznat i kiflice često krase naše božićne stolove.

Neke domaćice ih rade sa lješnjacima, neke sa bademima a većina sa orasima koje ima kod kuće.

Sastojak koji im daje poseban okus je vanilija, ali nije i jedini.

Da bi kiflice bile još finije i mirisnije, nakon pečenja ih uvaljamo u smjesu šećera i cimeta te pospremimo u limenu kutiju.

Kod svakog otvaranja kutije naš dom se ispuni slatkastim mirisom cimeta i vanilije.

 

Više...

Hobotnica ispod peke

SASTOJCI

2 kg hobotnice
1 kg mlada krumpira

3 veće mrkve
1 dl maslinova ulja
2 dl bijela vina
osrednja glavica luka
tri česna češnjaka sol
papar, peršin

Zamrznutu hobotnicu ostavimo da se otopi preko noći.Krumpir narežemo na veće kockice, a mrkvu na kolutove.Luk također narežemo na veće komade.Na dan pripremanja hobotnicu propirjamo u posudi bez vode dok god tekućina iz hobotnice ne iskuha i na dnu posude ostane ljubičasta boja.Krumpir posložimo u tepsiju, posolimo ga i na njega poslažemo kolutove mrkve.Dodamo luk za puniji okus.U sredinu položimo hobotnicu i sve prelijemo maslinovim uljem.Sada je jelo spremno da ga poklopimo pekom i bacimo na žar.Pečenje traje otprilike 45 minuta.Sadržaj posude u kojoj smo pirjali hobotnicu nikako ne bacati jer nam koristi za podlijevanje hobotnice.Dakle, ljubičastom talogu dodamo malo maslinovog ulja i na njemu pirjamo fino sjeckani češnjak.Dolijemo bijelo vino, začinimo paprom i peršinom. Nakon par minuta kuhanja otkrijemo peku i ovom tekućinom podlijemo hobotnicu i krumpir, koji će u sebe upiti ovaj fini umak.Bitno je da hobotnica ne ostane na suhom.Preporuka uz hobotnicu ispod peke je suho rose vino i naravno dobro društvo.

Više...

Više...
You are here: Kuharski kutak